Andrea Petković: “Başarı beni mutlu etmedi”

fator

New member
Andrea Petković tenis dünyasının en iyilerinden biriydi. Oraya olan yolculuğu korku, öfke ve gözyaşlarıyla işaretlendi. Başarısızlığın iyi tarafları üzerine bir sohbet.

Bayan Petković, yeni kitabınızda başarınızın sizi pislik biri haline getirdiğini yazıyorsunuz. Ne oluyordu?
En azından şimdilik. 2011'de Avustralya Açık'tan sonra küçük bir şey bile beni korkutmaya yetti. Sürekli sinirliydim ama aslında karamsar değilim. Bunun nedeni, altında bulunduğum ya da muhtemelen kendime dayattığım muazzam baskıydı. En iyilerin arasında olduğumda, en iyiyi yeneceğimi umuyordum.

Dünya sıralamasında ilk dokuz arasında yer aldılar. Bu seni neden mutlu etmedi?
Hollywood filmleri izleyerek büyüdüm ve hayatımın bir noktasında her şeyi değiştirecek bir anın geleceğine dair saf bir fikre sahiptim. O zaman başarılı olursun, diye düşündüm, sonra paran olur, o zaman mutlu olursun. Ne oldu? Başarılı oldum, iyi para kazandım ama kendimi eskisinden farklı hissetmiyordum. Başarı benim için daha fazla paraya sahip olmam dışında hiçbir şeyi iyileştirmedi. Beni mutlu etmedi. Bu benim için şok edici bir farkındalıktı: Başarı tek başına hiçbir şeyi değiştirmez. İçeride değil. Saha dışında da kişisel olarak gelişmeniz gerekiyor.

Tam tersi, bu şu anlama gelir: Başarısız olmaktan korkmanıza gerek yok çünkü başarı sizi zaten mutlu etmez.

Haberler İçin Takip Edin

Reklamsızdır ve istenildiği zaman iptal edilebilir

?