Alexander Zverev ATP finalinde Alcarez’i mağlup etti

fator

New member
ATP Finalleri
“Kemerimizin altında ilk galibiyetimizi aldığımız için mutluyum”: Zorunlu bir aradan sonra Zverev Torino’da mükemmel bir başlangıç yaptı

Alexander Zverev, ATP Dünya Turu Finallerinde Carlos Alcaraz’ı yendi.

© Marco Alpozzi/LaPresse, ZUMA Press/dpa aracılığıyla

Alexander Zverev ATP Finallerinde tenis kortuna geri döndü. Torino’da Olimpiyat şampiyonu başlangıçta büyük bir etki yarattı ve turnuvanın ilk sürprizine neden oldu.

ATP finallerinde Alexander Zverev’den rüya başlangıç: Sezonun en iyi sekiz profesyonel tenisçisinin yıllık finalinde açılış maçını kazanarak yarı finale ilk adımı attı. Zverev, Carlos Alcaraz’ı 6:7 (3:7), 6:3, 6:4’le yendi.

Şaşırtıcı başarısının ardından Zverev, “Yeniden burada olduğum için mutluyum. Geçen yıl burayı çok özledim” dedi. Zverev 2022’de sakatlanarak sahalardan ayrılmak zorunda kaldı. 16 as yapan Zverev, “Bugün iyi servis yapmam gerektiğini biliyordum. Bunu başardım. İlk galibiyetimi kemerimin altına aldığım için mutluyum” dedi.

Alexander Zverev: “Ona karşı en iyi tenisinizi oynamalısınız”

Biletleri tükenen Pala Alpitour’da 12.000 seyirci önünde Zverev, 2.31 saat sonra ilk maç puanını kullandı. Kariyerinde iki kez ATP Finallerini kazanan Zverev, şimdi Danill Medvedev ile karşılaşacak. Dünyanın üç numarası, Rus vatandaşı Andrei Rublyov ile yaptığı düelloyu 6:4 ve 6:2’lik skorlarla net bir şekilde kazandı.

Zverev, dünya iki numarasına karşı oynayacağı maç öncesinde “Ona karşı en iyi tenisinizi oynamalısınız. Onu ne zaman yensem başarılı oldum” dedi. Zverev, İspanyol’u en son geçen yıl Fransa Açık’ta çeyrek finalde mağlup etmişti. O zamanlar Zverev, Rafael Nadal’a karşı yarı finalde ayağını ciddi şekilde sakatlamadan ve altı aydan fazla bir süre ara vermek zorunda kalmadan önce performansının zirvesindeydi.

Zverev, 2023’teki bu formdan hala çok uzakta. Hamburg ve Chengdu’daki iki turnuva zaferi, Roland Garros’taki yarı finaller; bunlar, pek çok iniş ve çıkışla karakterize edilen bir sezonun olumlu sonuçlarıdır. Son zamanlarda Zverev, uzun bir tenis yılı sonrasında yorgun görünüyordu ve ATP finallerine katılımı konusunda sonuna kadar endişelenmek zorunda kaldı.

Alexander Zverev, Paris'teki Masters'da Stefanos Tsitsipas'a karşı servis atıyor

En iyi Alman tenisçi
Alexander Zverev’e şiddet iddiaları: Eski kız arkadaşı olayı detaylı anlattı

3 Kasım 2023

Alcaraz eşitlik bozmayı kazandı

Ancak Zverev, Alcaraz’a karşı iyi başladı. Hamburglu oyuncu hızlı bir ara vermeyi başardı, çünkü Alcaraz’ın son birkaç haftadaki maç antrenmanı eksikliği açıkça fark ediliyordu. İspanyol oyuncu alışılmışın dışında çok sayıda hata yaptı ve her zamanki güçlü oyununda görülecek pek bir şey yoktu.

Ancak Zverev, Alcaraz’ın zayıf başlangıcından yararlanamadı. Bunun yerine servisini bir süre sonra bırakmak zorunda kaldı ve giderek savunmaya geçti. Ayrıca skor 3:3 iken dört kırılma noktasını kullanamadığı için.

Alcaraz bundan yeni bir güven kazandı ve asayı devraldı. Skor 5:6 iken, Zverev üç set puanının üstesinden gelmeyi başardı ve eşitlik bozmada kendini kurtardı. Ancak kısa bir süre sonra İspanyol, bir saatten biraz fazla bir süre sonra dördüncü denemesinde ilk turu aldı.

Zverev için şok edici an

Ancak Zverev etkilenmemişti. İkinci sette ise hemen Alcaraz’ın servisini tekrar kullandı ve bu kez liderliğini korumayı başardı. 1:43 saat sonra bir asla seti eşitledi.

Momentum artık Zverev’in tarafındaydı. Alcaraz çekingen görünüyordu ve tribünlerde antrenörü Juan Carlos Ferrero’ya çaresizce bakmaya devam etti. Her şeyden önemlisi, dünyanın iki numarasının normalde tehlikeli olan stop topları bu sefer hiç gelmedi. Zverev bunu fırsat bilerek skoru 3-2’ye getirdi.

Kısa süre sonra bir anlık şoku atlatmak zorunda kaldı. Hamburg yerlisi büküldü ve yere düştü. Seyircilerden bir uğultu geçti ve Fransa Açık 2022’deki ciddi sakatlığının anıları bir anlığına canlandı.

Ancak Zverev tekrar ayağa kalktı, hizmetini yerine getirdi ve kısa bir süre sonra oldukça şaşırtıcı bir zafer kazandı. Zverev, “Ayak bileğimi burkmadım ama biraz kaydım. Aşil tendonumda biraz ağrı var. Ama kötü bir şey olduğunu düşünmüyorum. Geçen seneki Paris’e hiç benzemiyor” dedi.

dsw
dpa

#Konular