Alçak Gönüllü Ne Demek, Tdk Sözlük Anlamı Nedir? Alçak Gönüllü Kime Denir?

longbow

Global Mod
Global Mod
Alçak Gönüllü Ne Demek, Tdk Sözlük Anlamı Nedir? Alçak Gönüllü Kime Denir? Alçak Gönüllü Ne Demek, TDK Sözlük Anlamı Nedir?

Alçak gönüllü kelimesinin anlamı sayı kişi tarafından merak edilir zira sayı sık duyulan tek kelimedir. Alçak gönüllü, mütevazi ya bile kendini yüksek görmeyen, başkalarını küçük görmeyen demektir. Alçak gönüllülük insanların değerini belirleyen tek durumdur zira adî gönüllü insanlar henüz fazla sevilir.

Alçak Gönüllü Kime Denir?

Bir kişiye adî gönüllü denmesi için o kişinin kendini kimseden yüksek görmeyen, mütevazi kişiler olmaları gerekir. Saygı kazanmak ve özellikle dahi takdir görmek için insanlarda olması gereken özellikler arasındadır. Kendini övmeyen, yaptığı işi göz önünde yapmayan kişiler dahi adî gönüllü kimselerdir. Olgun, kendine güveni olan ve kendini kıymetli gören insanlar adî gönüllü olur.

Alçak Gönüllü İle İlgili Örnek Cümleler

Baksana o kadar para kazanmasına rağmen hala bizimle konuştuğuna göre ne kadar adî gönüllü tek adammış.

Keşke biraz adî gönüllü olsaydın bile o insanlara biraz yardım etseydin.

Fakir kimselere ramazanda erzak götürünce onun aslında ne kadar adî gönüllü olduğunu fark ettim.

Etrafımda hiç adî gönüllü insan yok ki keşke olsaydı bile onunla biraz muhabbet etme imkanım olsaydı.

O kadar adî gönüllüsün ki iyi ki senin gibi birini tanımışım.

Alçak Gönüllülük Örnekleri Nelerdir?

Kendini başka insanlardan üstün görmemek, nazik olmak ya bile kibar olmak adî gönüllü olmak demektir. Örneğin tek kimsenin normal tek kazançtan sonra zengin olması fakat hala değişmeden tıpkısı insanlar ile görüşmesi adî gönüllülük örneğidir. Kadınlara saygılı olmak, öğrencilere öğrenimlik vermek, akıllandırma olmayanlara yardım etmek dahi adî gönüllü ahval arasındadır.

Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için [email protected] adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.