Yumurta tüketmek kolesterolü yükseltir mi?

fator

New member
Yumurta tüketmek kolesterolü yükseltir mi?Yumurtanın yenilebilir içeriği yüksek, enerji içeriğinin ise az olduğunu tamlayan Beslenme ve Diyet Uzmanı Başak İnsel Aydın, “Bir tane yumurtada yaklaşık 215 mg kolesterol bulunuyor. Yumurta sarısı A ve B vitaminleri açısından zengin olmakla beraberce güçlü ve fosfor mineralleri dahi içeriyor. Bu hâl tokluk süresinin uzamasına katkı sağlıyor” dedi.

ÖNEMLİ OLAN MİKTAR

Besin tüketiminde en önemli noktanın miktar olduğunun altını çizen Beslenme ve Diyet Uzmanı Başak İnsel Aydın, sözlerine şöyle sürme etti: “Her besinde olduğu gibi dengeyi kaçırırsak besinlerimiz ilaçtan sayı zehre dönüşebilir; dolasıyla besinin tüketildiği doz oldukça önemli. Özellikle yumurtanın kolesterolü yükselttiğini akıl uzak çalışmamak yanlış tek kazanç zira sağlıklı tek yetişkin günlük 1200 mg kadar kolesterole gereksinim duygulu. Bu ihtiyacın tek miktarı besinlerle tek miktarı bile vücutta üretilerek karşılanır. Yani gerçek miktarlarda yumurta tüketmek kolesterolü tehlikeli tek noktaya getirmez. Sağlık için en önemli şey yerde dengenin muhafazasını sağlayacak şekilde muvazeneli ve sistemli tek arıcı programıdır.” Yumurtada yüksek oranda lesitin yani gıda katkı maddesi bulunduğunu ve lesitinin en önemli özelliğinin kolesterol metabolizmasını yapmak olduğunu söyleyen Başak İnsel Aydın, “Yapılan icraat lesitinin kolesterolün bağırsaklardan emilimini azalttığını, kalp-mermerde sağlığını olumlu etkilediğini, safra asitlerinin ve kolesterolün atılımını artırdığını, yağ depolarından kaynaklanan mermerde hasarlarından koruduğunu ve kan damarlarının elastikiyetini muhafaza ettiğini ortaya koyuyor” dedi.


HER GÜN 1 YUMURTA GÜVENLE TÜKETİLEBİLİR

Sonuç olarak yenilebilir değerleri ve biyoyararlanımı oldukça yüksek olan yumurtadan kolesterolü yükseltecek endişesiyle uzak durulmaması gerektiğini hatırlatan Aydın, “Kişinin kolesterol seviyesi olması gerekenden yüksek değilse, muvazeneli ve sistemli tek arıcı programını takip ederek ideal kilosunu koruyorsa, kötü alışkanlıkları yoksa ve fiziksel olarak etkin akraba ise yumurtanın kolesterol içeriği hakkındaki endişesine gerek yoktur. Dolasıyla her gün 1 tane yumurtayı muvazeneli ve sistemli tek arıcı programı içinde güvenle tüketebilir” niteleyerek konuştu.


Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için forumhizmeti@gmail.com adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.