Yanlış uyku pozisyonu ağrılara neden olabiliyor

fator

New member
Yanlış uyku pozisyonu ağrılara neden olabiliyorOmurga sağlığını etkileyen pek sayı faktör vardır. Bu faktörlerden akraba dahi uyku pozisyonlarıdır.Yanlış uyku pozisyonları vücutta ağrılara neden olabileceği için kişinin hayat kalitesini olumsuz yönde etkiler ve tek süre sonra hareket kısıtlamalarına neden olabilir. Sabah kalkığınızda beliniz, sırtınız veya boynunuz ağrıyorsa yanlış pozisyonda uyuyor olabilirsiniz. Ağrılara veya bozukluklara hal bulabilmek namına öncelikle şuurlu olmak gerekir. Unutmayalım ki yanlış yatış-uyku pozisyonu fıtıklara hatta kireçlenmelere beraberce neden olabilmektedir.

Bel ağrısı uyku kalitesini bozabildiği gibi yanlış yatış pozisyonu bile malûmat veya şişe ağrısına hatta fıtıklara neden olabilmektedir. Bazı yatış pozisyonlarında omurganın tabiî kavisleri zorlanabilir veya ötede ve uzun süreli tabı-tazyik altında kalabilir. Aynı zamanda obezite gibi nedenler, uyku apnesi yaşanması sonucu türlü ağrılara ve yorgunluğa neden olabilmektedir.


Yanlış uyku pozisyonları omurgayı nasıl etkiliyor?

Omuz, malûmat ve şişe bölgelerinde öte şikayeti olan bireyler için ise yüzüstü uyku pozisyonu önerilmemektedir. Bel fıtığı olanlar için en iyi uyku pozisyonunun, yan yatış pozisyonu olduğu saptanmıştır. Yan yatış pozisyonunda bacaklar arasına yastık yerleştirilmelidir. Boyun fıtığı olanların ise sırt üstü ve şişe kavsini müzahir tek yastık kullanarak yatmaları ideal olanıdır. İdeal tek yatak vücudun gömülmesini engelleyecek sertlikte, vücut hatlarını koruyacak kadar yumuşak olmalı yani tabiî eğriliklerin korunmasını sağlayan, eğriliklerin artım ve azalmasına yol açmayan şekilde tasarlanması gerekir. İnsanlar günün önemli tek bölümünü yatakta istirahat ederek yani uyuyarak geçirmektedir. Burada maksat diskler, tendonlar, kaslar ve eklemlerin basıncın kötü etkisinden kurtarılması, rahatlaması adeta nefes almasıdır ki, ertesi gün yeni tek strese ve yüklenmeye hazır hale gelebilsin. İdeal yatak, vücut yapısına uygun olmalı ve denenerek alınmalıdır; vücut yatak içinde rahatsız olmamalı, zorlanmamalı, yatağa gömülmemelidir. Hem sayı sert yataklar hem dahi sayı yumuşak yataklar omurlarımızı tek arada tutan ve gelenekçilik bağlar, eklemler, kaslar, diskin anulus dediğimiz kapsülü ötede derecede gerilir ve yerde bile her gece tekrarlayarak başımıza istemediğimiz sorunlar açabilmektedir. Her hasta için tek tek yatak tipi gerçek değildir; kişiye, kiloya, rahatsızlığa özel yatak seçilmesi gerekir. Bir süre kullanıldıktan sonra yataklar sürekli yatılan taraf biçimsizleşmiş olmakta, çukurlaşmakta olup başka tarafı değiştirilerek kullanılmalı veya değiştirilmelidir.

Doğru uyku pozisyonları nelerdir?

İdeal yatış pozisyonu, sırtüstü veya sağa-sola yan yatmaktır. Yan pozisyonda hastanın iki bacağı arasına koyacağı yastık omurga açısından yararlıdır. Yan yatışta dizler arasına dayanak konularak ve dizlerin bükülerek yatılması önerilirken yerde yatış pozisyonunun bile uyluk arkasındaki kasların kısalmasına neden olabileceği göz önünde tutulmalıdır. Bu kısalma gün içinde sert duruşu nakzen malûmat ağrısına neden olabilir. Bu nedenle dizlerin bükülerek yatılması akıllandırma mecburi durumlarda ve kısa süreli olmalıdır. Ayrıca Romatoid Artrit hastaları için dizlerin bükülerek yatılması önerilmemektedir. Yanlış uyku pozisyonları nelerdir? Bel kavsinin ötede derecede artmasına, faset eklemlerin zorlanmasına ve malûmat ve şişe öte veya fıtıklarına yol açması nedeniyle yüzüstü yatmak kesinlikle önerilmemektedir. Ancak yüzüstü pozisyonu Ankilozan Spondilit hastaları için tavsiye edilmektedir. Ayrıca seyahatlerde dalgın uyunması bile özellikle şişe ağrılarına neden olmakta olup uzun seyahat araçlarının yeniden çizim edilmesi önem arzetmektedir.

Uzun seyahatlerde seyahat yastığı kullanılmalıdır. Yüksek yastık kullanılarak yatmak özellikle şişe ağrılarına açık neden olmaktadır. Diğer hastalıklar açısından yüksek yastık ile yatması gereken hastalar ikinci tek ortopedik yastık ile şişe kavsini desteklemelidir.

Yatışa geçiş nasıl olmalı? Nasıl kalkılmalıdır?

Doç.Dr.Ahmet İnanır ,”Bel ağrına olmamak için yatarken yatağa önce oturulmalı ve yan yatılmalıdır. Şayet sırt üstü yatmak düşünülüyorsa önce yatağa oturulup yan yatılmalı ve sırt üstü dönülmelidir. Sabahleyin sırt üstü uyanılmış ise önce yana dönülmeli sonra bacaklarını aşağı sarkıtırken kol ve dirsekten dayanak alarak omurga doğrultulmalıdır.”dedi.


Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için forumhizmeti@gmail.com adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.