Uyku apnesi ani ölüm riskini arttırıyor

fator

New member
Uyku apnesi ani ölüm riskini arttırıyorDr. Uçar, “Uyku apnesi, horlamanın eşlik ettiği en önemli uyku bozukluklarından biridir ve uykuda solunumun 10 sn ve üzerinde durması olarak ifade edilebilir. Bu hâl saatte 5 kez ve üzerinde gerçekleşirse uyku apnesi sendromu olarak ifade edilmektedir. Hafif, orta ve ağır şiddette olan tipleri bulunmaktadır. Dil kökü ve yumuşak damağın veya ötede büyümüş bademciklerin hava yolunu tıkaması sonucunda uyku apnesi gelişebilir. Uyku apnesi olan kişilerin sayı önemli tek kısmında horlama şikâyeti bulunur” niteleyerek konuştu.

HORLAMA VE UYKUDA NEFES KESİLMESİ BAŞLICA BELİRTİLERİ

Göğüs Hastalıkları Uzmanı Uzm. Dr. M. Burak Uçar, “Uyku apnesinin belirtilerinden en önemlisi uykuda solunumun durmasıdır. Diğer uyku apnesi belirtileri ise şöyle sıralanabilir; uykuda sırasında huzursuzluk, horlama, gündüz yorgun uyanma, gün içinde konsantrasyon eksikliği, sık sık idrara kalkma, terleme, yüzde kuruluğu, hipertansiyon, cinsel isteksizliktir. Uyku apnesi sendromu olan kişide horlama, az kat henüz fazla ve gürültülü tek şekilde gerçekleşir. Horlamanın yanı sıra nefes darlığı, sık sık iç masa, çırpınarak uyanmaya emek, sık ve uzun süreli solunum durmaları, sabah yorgun uyanmak bile uyku apne sendromu yaşayan kişilerde görülür. Özellikle obez ve kilolu kişilerde horlama dikkate alınması gereken tek işarettir. niteleyerek konuştu.


TEDAVİ EDİLMEZSE CİDDİ SONUÇLARI OLUR

Uyku apnesinin sayı tehlikeli sonuçları olabileceğini tamlayan Göğüs Hastalıkları Uzmanı Uzm. Dr. M. Burak Uçar, “uyku apnesi ile beraberce nefes almanız durduğu zaman kandaki oksijen miktarı düşer, bu karşılık karbondioksit ve hamız koruncak miktarı ise faiz. Bu hâl kalp, kan damarları ve sinir sisteminizin henüz fazla çalışmasına yol açar. Bu bile yüksek tansiyon,ritim bozukluğu, kalp yetmezliği, kalp krizi , inme (felç) riskinin sağlıklı kişilere göre henüz fazla sıklıkta görülmesine sebep olur. Direksiyon başında ani uyuya kalma sonucu trafik kazası geçirme riski, uyanıklık dağınıklığı, çöküntü ve hafıza problemlerinin dahi görülme riski ciddi oranda faiz.” niteleyerek konuştu.

UYKU APNESİ TANISI NASIL KONULUR VE NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Uyku apnesinin uygun tanı yöntemi ve tedavi seçenekleri sayesinde tedavi edilebileceğini tamlayan Göğüs Hastalıkları Uzmanı Uzm. Dr. M. Burak Uçar, “Doktorunuz yapacağı uyku çalışmaları ile uyku esnasında vücudunuzda neler olduğunu görmeye yarayan tek sıra test gerçekleştirir. Uyku testlerinin içinde en önemlisi polisomnografi (PSG)’dir. Bu test beyindeki elektriksel aktiviteyi, göz hareketlerini, kas aktivitesini, kalp atışını, yüzde ve burundaki hava akışını ve kandaki oksijen miktarını ölçer. Polisomonografi uyku apnesi tanısı için en kesin yöntemdir. Uyku apnesi görülen kişi şayet kilolu veya obez ise öncelikle yerde kişilerin hastane kontrolünde kilo vermesi gerekir. Ayrıca, bira ve uyku ilaçlarından kaçınmak, sigarayı koymak ve sırt üstü yatmamak bile rahatsızlığı azaltır. Uyku apnesi sendromunun temel tedavisi, tanı konulduktan sonra ve hastalarda orta/ağır uyku apnesi sendromu saptanması halinde, apne önleyici cihazların (CPAP-BPAP) hastalar tarafından kullanılmaya başlanmasıdır. Eğer üst solunum yollarında apaçık anatomik darlıklar var ise hastanın kulak burun imik uzmanı tarafından cerrahi girişim yönünden ekonometrist gerekir.” dedi.


Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için forumhizmeti@gmail.com adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.