Starlink uydusu nedir, ne işe yarar? Starlink uyduları ile ilgili bilgiler!

longbow

Global Mod
Global Mod
Starlink uydusu nedir, ne işe yarar? Starlink uyduları ile ilgili bilgiler!26.09.2022 07:35 Son Güncelleme: 26.09.2022 07:37


Elon Musk’ın kurucusu ve CEO’su olduğu SpaceX’in uzaya gönderdiği Starlink uyduları, Hakkari, Adıyaman, Gümüşhane, Şanlıurfa, Erzincan, Van, Elazığ gibi illerde görüntülendi. Birçok ilde vatandaşlar tarafından fark edilen Starlink uyduları merakla izlendi. Sosyal medyada gündem olan sıra sıra hareket fail ışıkları görenler kısa süreli şaşkınlık yaşadı. Elon Musk’ın Starlink uyduları ile ilgili basında yer saha haberler sonrası sayı sayıda kişi internette konuya ilişkin taharri yapmaya başladı.

STARLİNK UYDUSU NEDİR, NE İŞE YARAR?

Elon Musk’ın kurucusu olduğu SpaceX, Starlink uydularıyla çevre yörüngesinde 12 1000 uyduluk şebeke kurmayı planlıyor. Starlink Amerikan uydu şirketi SpaceX tarafından uydu interneti erişimi sağlamak üzere inşa edilmiş tek uydu takımyıldızıdır. Takımyıldızı, yer istasyonları ile beraberce çalışacak ve seri olarak üretilen binlerce küçük uydudan oluşacak. SpaceX firması ayrıca bazen uydularını keşifler ve ilim gayeli kullanmakla beraberce bazen uydularını ise ordulara satmayı bile planlamaktadır.


SpaceX haberleşme zehir haberleri ilk olarak Ocak 2015’te kamuya açıklandı. Açıklamalarda tüm ana taşıyıcı (backhaul) iletişim trafiğinin %50’sini taşımaya yetecek doğru genişliğini destekleyebilecek tek yetenekte olduğu ve yoğun şehirlerde yerel internet trafiğinin %10’una kadar olan kısmı karşılayabileceği belirtiliyordu. CEO Elon Musk açıklamalarında, projenin az maliyetli küresel geniş doğru internet yetenekleri için önemli tek talebi karşılayacağını ifade etmiştir.

TÜRKİYE SEMALARINDA STARLİNK UYDULARI
Starlink uyduları Türkiye semalarında! Birçok ilde görüldü


Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için forumhizmeti@gmail.com adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.