Salih Amel Ne Demek? Salih Amel Örnekleri Nelerdir?

longbow

Global Mod
Global Mod
Salih Amel Ne Demek? Salih Amel Örnekleri Nelerdir?Salih Amel Ne Demek?

“Salih yapılmış” Allah’a ibadet yapmak ve insanların yararı için yapılan faydalı işler anlamına bile gelir. Meşru olan ve helal olan her türlü iş, sağlam, muntazam ve doğru tek şekilde yapılıyorsa yerde salih yapılmış şeklinde dahi tanımlanır. Kuran’bile yüze yakın pek sayı ayette, iman etmek ile salih yapılmış işlemek dahi yan yana geçiyor.

İman ile salih yapılmış dahi, Müslümanların hayat anlayışını, belirler. Buna göre dahi her meslek sahibi olan işini muntazam ve temiz tek şekilde yapmalıdır. Aynı zamanda, hizmetin hakkını bile vermelidir. Bu sayede kazancını helalinden kazanmış olur. Salih; tek müminin işi, üretimi, çalışması bile tıpkısı şekilde salih, yani doğru olması gerekir. Çünkü salih olmayan iş, sonucu itibari ile karşı tarafı zarara sokacağı için bununla beraberce kul hakkını getirir. Aynı zamanda haram ve haksız kazanç ise o şahsın ibadetlerini beraberce olumsuz tek şekilde etkiler.


Salih yapılmış ise, Müslümanlara sadece ahiret mutluluğunu olumsuzlama dahi, güzelliklerle dolmuş olan tek çevre hayatı bile sunmanın önemli tek yoludur. ” Erkek ya bile kadın, kim mümin olarak iyi iş yaparsa, tabi ki ona güzel tek hayat yaşatacağız ve tüm bunların mükafatını, yaptıklarının karşılığını en güzeli ile vereceğiz.”

Salih Amel Örnekleri Nelerdir?

Salih yapılmış, insanların tek maksat için yaptığı iyi niyet ile toplumun yararını gözeterek yapmış olduğu iyi işlerdir. İyi işler yapan insanın bile, bunu Allah rızası için yaptığının farkına varmalıdır. İnsanın yaratılışı amacı ise, aslında salih emekçi dayanır. Salih emekçi sahip olan insan, hem yerde ahirette hem dahi materyalizm hayatında mutluluğa ulaşabilir.

Eğer örnek verecek olursak, soğuk olan kış günlerinde evsizler için kıyafet yardımı olan, hayvanlar için yiyecek ya bile melce yardımı yapan insan bile salih yapılmış işlemiş olur. Bunu ise, sayı iyi niyetle yapmışsa ve kendi gönlünde bunları yaparken dahi iyi tek iş yapmış olmanın verdiği mutluluğu ve ferahlığını hissediyorsa salih yapılmış yapmış demektir. Allah’ın rızasına, toplumun ve kişinin menfaatine uygun, iyi tek niyet ile yapılmış olan her güzel söz, iş ve tutum bile salih ameldir.


Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için forumhizmeti@gmail.com adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.