Reçetesiz antibiyotik kullanmayın – Sağlık Haberleri

fator

New member
Reçetesiz antibiyotik kullanmayın – Sağlık Haberleri22.11.2022 16:12
Haber Kaynağı: İHA


Akılcı olmayan ilaç kullanımı ve antibiyotik direnci tüm atlas olduğu gibi ülkemizin dahi karşı karşıya olduğu önemli sağlık sorunlarındandır. Bu çerçevede Dünya Sağlık Örgütü tarafından vatandaşlar ve sağlık yemekçilik arasında antibiyotik direnci konusunda farkındalık oluşturulması için 18 Kasım Avrupa Antibiyotik Farkındalık Günü, 18-24 Kasım Dünya Antibiyotik Farkındalık Haftası olarak ilan edilmiştir. Denizli’dahi dahi hafta çerçevesinde kamu ve özel hastanelerde Akılcı İlaç ve Akılcı Antibiyotik Kullanımı konusunda stant kurularak, vatandaşlara antibiyotik kullanımı konusunda risale dağıtılıp bilgilendirme yapıldı.

Antibiyotiklerin öfke düşürücü, öte kesici ve virüslere tâbi enfeksiyonları tedavi alkar özelliklerinin bulunmadığını sadece bakteriyel enfeksiyonların varlığında hekim tavsiyesiyle kullanılması gerektiğini söyleyen Öztürk; “Toplumumuzda ne yazık ki soğuk algınlığı, grip gibi enfeksiyonlarda vatandaşlarımız hemen antibiyotiğe yönelmektedir. Bu tarz hastalıklarda ana etken virüsler olduğu için yerde tip hastalıklarda antibiyotikleri boşa kullanmış olursunuz. Gereksiz antibiyotik kullanımı bile kişide antibiyotik direncinin gelişmesine neden olur ve henüz sonra antibiyotikle tedavi edilebilecek enfeksiyona karşı fayda sağlamaz” dedi.

Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için forumhizmeti@gmail.com adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.