Profesyonel futbolcu Jakub Jankto eşcinsel çıktı

fator

New member
Çek uluslararası
“Artık saklanmak istemiyorum”: Profesyonel futbolcu Jakub Jankto eşcinsel olduğunu açıkladı

27 yaşındaki Getfafe oyuncusu Jakub Jankto bir Haber mesajında ”Ben eşcinselim ve artık saklanmak istemiyorum” dedi.

© CTK Fotoğraf / Imago Görseller

Çek uluslararası Jakub Jankto kameraya “Ben de hayatımı özgürce yaşamak istiyorum” diyor. Profesyonel bir futbolcu, Avrupa’nın en iyi liglerinden birinde oynarken ilk kez eşcinselliğini açıkça ortaya koydu.

27 yaşındaki orta saha oyuncusu, “Merhaba, ben Jakub Jankto,” diyerek açıklamasına başlıyor. 45 kez Çek milli oyuncusu Pazartesi günü sosyal medyada yayınlanan Haber mesajıyla tarihe geçti: O, Avrupa’nın en iyi liglerinden birinde oynarken eşcinsel olduğunu ortaya çıkaran ilk profesyonel.

Jakub Jankto “önyargısız ama sevgiyle” yaşamak istiyor.

“Herkes gibi benim de güçlü yanlarım var. Zayıf yönlerim var. Bir ailem var. Arkadaşlarım var. Ciddiyet, profesyonellik ve tutkuyla yıllardır elimden gelenin en iyisini yaptığım bir işim var.” Sparta Prag ile sözleşmesi olan profesyonel. Jankto “korkusuz”, “önyargısız”, “şiddetsiz”, “ama sevgiyle” yaşamak istiyor. Mesajı “Ben eşcinselim ve artık saklanmak istemiyorum” diye bitiyor.

Sparta Prag, Jankto’nun Habersunu sosyal medyada paylaştı ve dünyaca ünlü Metallica şarkısı “Nothing Else Matters”tan birkaç satırlık bir metin yazdı.

Jankto’nun şu anda kiralık olduğu İspanya La Liga kulübü Getafe FC de olumlu tepki gösterdi. “Futbolcumuz Jakub Jankto’ya sonsuz saygı ve koşulsuz desteğimiz”, kulüp Twitter’da yazdı. Jankto, İtalya’da Udinese Calcio ve Sampdoria Genoa ile yıllarca oynadı.

Avustralyalı Joshua Cavallo, Premier Lig’in ilk profesyoneli oldu

Orta ve Doğu Avrupa ülkeleri arasında, eşcinselliğin kabulü söz konusu olduğunda Çek Cumhuriyeti nispeten liberaldir. Geyler ve lezbiyenler kayıtlı bir birlikteliğe girebilirler, ancak evlenmelerine izin verilmez. Her yıl yaz aylarında Prag’da gökkuşağı geçit töreni “Prag Pride” gerçekleşir.

futbol hakemleri

Düdük çalan adamlar: Bundesliga hakemlerinin asıl işi bu

Bugüne kadar çok az futbolcu eşcinselliğini açıkça kabul etti – daha da azı oyun günlerinde. Justin Fashanu, 1990 yılında çıkan ilk profesyoneldi. Ancak kısa bir süre sonra, 36 yaşında kendi canına kıydı.

Ekim 2021’de Avustralya’da Joshua Cavallo, ortaya çıkan ilk aktif birinci lig profesyoneliydi (yıldız bildirdi). O zamanlar 21 yaşında olan Adelaide United oyuncusu, duygusal bir Twitter Habersunda halka hitap etmiş ve diğer profesyonelleri de “gerçek benliklerinin” arkasında durmaya teşvik etmişti.

kaynaklar: Twitter’da Jakub Jankto; “Örnek”; dpa ile

yks

#Konular