Obezite hastalıklara davetiye çıkartıyor – Sağlık Haberleri

fator

New member
Obezite hastalıklara davetiye çıkartıyor – Sağlık Haberleri22.11.2022 12:10 Son Güncelleme: 22.11.2022 12:10
Haber Kaynağı: İHA


Obezite tanımına uyanıklık cazip Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. İbrahim Ekiz, obezitenin insanın vücudunda sağlığını bozacak kadar fazla yağ oranının olması olduğunu söyledi. Vücuttaki yerde fazla yağların hayat kalitesini düşürdüğünü vurgulayan Op. Dr. İbrahim Ekiz, obezitenin hareket kısıtlılığının yanında sayı hastalığa çağrı ağutur tek sağlık problemi olduğundan bahsederek, “Obezite, uyku apnesinden tutun bile solunum güçlüğü, kas iskelet sistemi problemlerinden insülin direnci, hipertansiyon, safra kesesi hastalıkları ve koroner şiryan hastalıklarına kadar sayı sağlık problemine neden olabilmektedir” dedi.

Tüm Yöntemler Denenip Sonuç Alınamamışsa Ameliyat Düşünülmeli


Hastalarına obezite ameliyatını perhiz, spor ve ilaç gibi yöntemlerden sonuç alamadıklarında düşünmeleri gerektiğini vurgulayan Op. Dr. İbrahim Ekiz, operatörün öncesi hastanın öncelikle cerrahi işlem için uygunluğunun kontrol edildiğini ve sonrasında ise vücut kitle endeksi ve varsa kronik rahatsızlıklarına göre kıymetlendirme yapıldığını ifade etti. Obezite ameliyatlarının mide kelepçesi, gastrit by-pass ve tüp mide gibi türlerinin olduğunu söyleyen Op. Dr. İbrahim Ekiz, bunların içinde en fazla yaptıkları ameliyatın tüp mide ameliyatı olduğunu ve aldıkları geri dönüşlerin dahi sayı güzel olduğunu vurguladı. Bu geri dönüşlerde tek yıla kadar fazla kilolarının tamamına yakınını verebildiğini belirtti. Tüp mide ameliyatlarının sayı avantajının olduğunu söyleyen Op. Dr. İbrahim Ekiz, “Bu operatörün sonrası tip 2 şeker, hipertansiyon ve uyku apnesi gibi sağlık problemlerinde eksilme görülmenin yanında mide küçüldüğü için tokluk hissi meydana gelir. Diğer operatörün yöntemlerine göre kilo verilmesi henüz kolay ve kalıcıdır” niteleyerek konuştu.

Obezite Cerrahisi Sonrası Besleme “Bariatrik Beslenme”

Obezite cerrahisi (Bariatrik cerrahi) sonrasında arıcı hakkında malûmat veren Diyetisyen Müge Mertcan ise obezite ameliyatının tek başına hal olmadığının altını çizdi. Obezite ameliyatı sonrası sağlıklı arıcı alışkanlıklarının kazanılmasının önemine işaret fail Mertcan, yaşam tarzı değişikliğinin obezite ameliyatının başarısında kritik öneme sahip olduğunu söyledi. Bu açıdan obezite ameliyatlarında genel cerrahi ile koordineli çalıştıklarını tamlayan Bariatrik Diyetisyen Müge Mertcan, şu önerilerde bulundu:

“Ameliyat sonrası hastaların yerde alanda benzinli diyetisyenlerden arıcı beyin almalarını tavsiye ediyoruz. Obezite cerrahisi sonrası hastaların yaşadıkları fizyolojik ve psikolojik değişimlere sağlıklı ve sürdürülebilir tek şekilde uyarlanmış olabilmesi için arıcı beyin ile alışkanlıkların değişmesi gerekiyor. Özellikle obezite ameliyatı sonrası yaşanacak hızlı kilo kaybında, kastan kaybın en organ indirilebilmesi için gerçek yenilebilir kaynaklarının neler olduğu ve aşamalar nasıl sürdürülmesi gerektiğini hastalarımıza aktarıyoruz. Tüm bunların yanında hareketsiz kalmamak bile önem taşıyor. Obezite ameliyatı sonrası arıcı alışkanlıklarının değişmesinin yanında etkin yaşamın bile sürdülmesi gerekiyor. Beslenme kadar fiziksel neşelilik ve sporun bile yaşam tarzı haline getirilmesini tavsiye ediyoruz”


Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için forumhizmeti@gmail.com adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.