Migren botoksu nedir? – Sağlık Haberleri

fator

New member
Migren botoksu nedir? – Sağlık Haberleri24.01.2023 16:05
Haber Kaynağı: İHA


Dr. Okan Bölükbaşı, botoks uygulamasından sonra hasta normal hayatına dönebileceğini ve sosyal aktivitelerini yerine getirebildiğini söyledi. Doktor Bölükbaşı, “Migren Botoksu ilaçların kullanımını azaltmaktadır. Özellikle ilaç kullanmak istemeyen hastalarda önemli tek tedavi seçeneği sunmaktadır. Botoks, migren krizlerinin sıklığını ve şiddetini apaçık arifane azaltmaktadır ve hastanın yaşam kalitesi ciddi arifane artırmaktadır. Uygulama sonrası olumlu etkilerinin ortaya sökmek için tek hafta kadar süre geçmesi gerekebilir. Migren Botoks uygulaması tek miktar ağrılı olmakla beraberce genelde sorunsuz olarak tamamlanır. Botoks uygulamasından sonra hasta normal hayatına dönebilir ve sosyal aktivitelerini yerine getirebilir. Botoks uygulaması günlük yaşamı etkilememektedir” ifadelerini kullandı.

“Ağrıyı başlatmasını, artırmasını önlemektedir”


Botoksun kas kasılmasını bloke ederek kası gevşetmesi, migren krizindeki öte kesici etkinliği artırmakta olduğunu tamlayan Nöroloji ve Klinik Nörofizyoloji Uzmanı Prof.Dr. Okan Bölükbaşı, “Migren ağrısının tedavi yöntemleri içerisinde yer saha botoks uygulamaları, ‘tıbbi tek tedavi’ olarak yapılmaktadır. Tetik noktalar olarak isimlendirilen kas noktalarına zerkedilen botoks, sinir sonlanımlarındaki asetilkolin maddesini bloke ederek öte yapıcı-yayıcı inflamatuvar (yangısal) ve eksitatuvar (uyarıcı) sinirsel kimyasalların, kan dolaşımına geçerek yatıştırıcı başlatmasını, artırmasını önlemektedir. Botoksun kas kasılmasını bloke ederek kası gevşetmesi, migren krizindeki öte kesici etkinliği artırmaktadır” niteleyerek konuştu.

“Tedavi edilmesinde küçük iğneler kullanılmaktadır”

Prof.Dr. Okan Bölükbaşı migren botoksunun nasıl uygulandığını anlattı. Prof.Dr. Okan Bölükbaşı, “Migren botoksu uygulaması yöntemi, hastanın göz ağrısının şiddetine, sıklığına ve tıbbi durumlara tâbi olarak belirlenmektedir. Migren hastalığının botoks yöntemiyle tedavi edilmesinde küçük iğneler kullanılmaktadır. Bu iğneler aracılığı ile tetik noktalara botoks ilacı enjekte edilir. Botoks uygulamasında yerel uyuşturma (lokal uyuşturma) merhemi kullanılmaktadır; yine dahi, hasta uygulama sırasında hafif tek öte ya bile ıstırap hissedebilir. Migren için botoks uygulaması yaklaşık olarak otuz an sürmektedir. Genellikle tek seans uygulansa bile bazen hastalarda tek – iki hafta sonra ek uygulama yapılması gerekebilir. Migrenin şiddetine göre seans sayısı belirlenmektedir. Bazı hastalarda migren botoksu üç seans yapılabilir. Genelde botoks uygulaması sonrası 3-5 aylık tek etkinlik (ağrısız devre) sağlanmaktadır” dedi.


Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için forumhizmeti@gmail.com adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.