İskandinav Dünya Kayak Şampiyonası: Altı madalya: Planica’daki Dünya Şampiyonası takımı koz kazandı

fator

New member
İskandinav Dünya Kayak Şampiyonası
Altı madalya: Planica’daki Dünya Şampiyonası takımı kozları ortaya çıkardı

İlk Dünya Kupası haftasonunda Alman takımı öfkeyle takdim etti: Karl Geiger (lr), Selina Freitag, Katharina Althaus, Andreas Wellinger altın madalyayı kutladı. Fotoğraf

© Daniel Karmann/dpa

Kayakla atlamada altına hücum, kombinasyon halinde gümüş seriler, kros kayağında güçlü sonuçlar: Alman takımı Planica’daki İskandinav Dünya Kayak Şampiyonasında harareti artırdı. 2019 gibi bir bilanço mümkün.

Alman takımı, Planica’daki İskandinav Dünya Kayak Şampiyonası’nda öfkeli bir hafta sonu geçirdi ve devre arasında Oberstdorf 2021’de ev sahibi olduğu Dünya Şampiyonası rekorunu kolayca kırdı.

Bu Dünya Kupası’nın büyük yıldızı olabilecek olağanüstü kayakla atlama sporcusu Katharina Althaus liderliğindeki Alman Kayak Derneği’nin (DSV) sporcuları 29 saat içinde altı madalya kazandı: dördü kayakla atlamada ve ikisi İskandinav kombine dalında. Kadın takımında ve her biri Althaus ile karma takımda altın özellikle iyi parladı. Karmada, Norveç ve Slovenya yenilgiyi kabul etmek zorunda kaldı.

Four Hills Turnuvası unutulmuş görünüyor

Dünya Şampiyonası’nın başlamasından önceki inişli çıkışlı ön sonuçların ardından, Slovenya’daki tepeler vadisinde hâlâ çetrefilli bir büyük olay vardı, ancak şimdi tüm beklentiler daha ilk dinlenme gününden önce karşılandı. Oberstdorf’taki sonuç (ikisi altın olmak üzere altı madalya) çoktan aşıldı. Altı zaferin olduğu Seefeld 2019’daki gibi bir sonuç aniden gerçekçi görünüyor.

Felaketle sonuçlanan Four Hills Turnuvasından yedi hafta sonra zamanında geri dönen ve Polonya’nın dünya şampiyonu Piotr Zyla’nın ardından Dünya Şampiyonalarında gümüş ve bronz kazanan Andreas Wellinger ve Karl Geiger de güçlü rekora katkıda bulundu. Milli teknik direktör Stefan Horngacher, “Bir madalyayı hedeflerdik. Şu anda iki tane yapıyor olmamız inanılmaz. Bu şekilde neredeyse dünya şampiyonuyduk,” dedi.

Kayakla atlama takımı favori rolünün hakkını veriyor

24 saat sonra gerçekten dünya şampiyonuydu. Geiger, Wellinger, Althaus ve Selina Freitag’dan oluşan karma, dolu bir hafta sonunun final yarışmasına birkaç üst sıradan sonra açık ara favori olarak girdi ve bu rolün hakkını bir kez daha verdi. 2015, 2017, 2019 ve 2021’den sonra bu disiplinde üst üste beşinci dünya şampiyonluğu oldu. Olağanüstü Althaus, ikinci altından sonra şunları söylemişti: “Şimdi gelen her şey bir bis.” Artık bir Dünya Şampiyonasında onlar için kayakla atlamada daha önce hiç yaşanmamış dört şampiyonluk mümkün.

Freitag, Anna Rupprecht ve Luisa Görlich’ten oluşan altın takım muhteşem hafta sonunu açtı. Darbeden sonra, dörtlü prizden atladı, gevşedi, altın jumperlar her mikrofona yüksek sesle kükredi: “Biz dünyanın bir numarasıyız.” Wellinger Cumartesi günü bunu söyleyemedi, ancak sürekli başarısızlıklarla geçen zorlu yılların ardından gümüş madalya, 27 yaşındaki Olimpiyat şampiyonu için bir kurtuluş gibi görünüyordu. Wellinger, “Kendime her zaman inandım ve neyse ki sonunda tekrar ödüllendirildim” dedi.

Armbruster ve Schmid ikişer gümüşle

Her zamanki gibi bir madalya bankası kombine sporculardır. Ancak podyum pozisyonlarının sorumlusu artık Eric Frenzel veya Johannes Rydzek değil, 17 yaşındaki Nathalie Armbruster ve 23 yaşındaki Julian Schmid. Her ikisi de bireysel yarışmada gümüş madalya kazandıktan sonra, bunu Pazar günü öğleden sonra karma yarışın dünya şampiyonası galasında da başardılar.

“Benim için daha iyi gidemezdi. Henüz 17 yaşındayım. Biri bana bunu bir yıl önce söyleseydi, buna asla inanmazdım. İnanılmaz derecede mutluyum. Bunaltıcı bir hafta.” Armbruster’ın Dünya Kupası’ndaki ilk maçında inanılmaz derecede olgun bir izlenim bıraktığını söyledi. Pazartesi günü doğrudan Berlin’e giden sınıf gezisine gidiyoruz. Birleştirici, “Muhtemelen orada biraz kutlanacağım,” diye ekledi. Jarl Magnus Riiber ve Gyda Westvold Hansen çevresindeki Norveç, şu ana kadar kombinasyonda mağlup edilemez.

Alman kros kayağı takımı on iki yıldaki ilk Dünya Kupası madalyasını hala kaçırıyor, ancak skiathlon’da (Katharina Hennig) ve takım sprintinde (Laura Gimmler ve Victoria Carl) dördüncülük bizi ikinci hafta için cesaretlendirdi. Takım patronu Peter Schlickenrieder, “Erkekler veya kızlar, herkes harika yarışlar sergiledi. Bunun değerli metal olarak karşılığını vermesi an meselesi,” dedi. “Büyük hedeflerimiz var.”

dpa

#Konular