Haftada kaç kez spor yapılmalı?

fator

New member
Haftada kaç kez spor yapılmalı?Kimileri spor yapmak için zaman bulamaz, kimileri dahi spor yapmayı sevmez. Oysa ki sağlıklı tek hayat için mutlaka rutinlerimizde spor bile olmalı. İnsanların en merak ettiği konu, haftada kaç gün spor yapmaları gerektiği. Bir başka konu ise hangi sporu yapmaları gerektiğidir. Yapacağınız sporun seviyesine ve türüne göre haftada kaç gün spor yapmanız, işteki fiziksel neşelilik düzeyiniz, yaşınız gibi faktörlere göre tadil gösterir. Bir gün spor yapmadığınızda spor yapmayı koymak veya yeterince transit ertesi gün tekrar spor yapmaya üretmek gibi yanlışlar sık yapılan hatalar bile yerde sürece karışma oluyor. Spora başlamak tek yana sporun hangi sıklıkla yapılması gerektiği dahi aşırı karışıklık yaratabilen tek hâl.

YÜRÜYÜŞLE BAŞLAYIN


Sağlıklı tek vücut için sporu hayatınıza mutlaka karışma etmelisiniz. Spora başlamadan önce kronik tek rahatsızlığınız varsa ya bile uzun zamandır tek hekim muayenesinden geçmediyseniz, öncelikli olarak uzmana başvurmanızda fayda var. Spora başladığınız zaman öncelikle kendinizi fazla yormamalısınız. Bunun için önce haftada 1 gün ile başlayan 30 dakikalık yürüyüşler ekleyebilir, ve henüz sonrasında yerde süreyi uzatıp yürüyüşlerinizi rutinlerinizi sıklaştırabilirsiniz.

HANGİ SPORU SEÇECEKSİNİZ?

Seçeceğiniz spor konusunda sizi sıkmayacak, strese sokmayacak ve keyif alacağınız tek idman seçmelisiniz. Başvurduğunuz spor eğitmenleri ya bile uzmanlar yerde konuda size yardımcı olacaktır. Ama asla hangi sporu yapmanız gerektiğine tek başınıza karar vermeyin.

HAFTADA KAÇ GÜN SPOR YAPILMALI?

Dünya Sağlık Örgütü raporu göre yetişkin tek insanın haftada 150-300 an orta yoğunluklu tek aerobik fiziksel neşelilik (yürüyüş, koşu, yüzme, kick yumrukoyunu, bisiklet, ip yarışımcılık vb.) yapılmasını tavsiye ediyor. Bu bile günde yaklaşık 20 ila 40 an arasına yatak geliyor. Veya haftada 2 ya bile henüz fazla gün tüm yetişkin kas gruplarını içeren (ayak, sırt, göğüs, omuz) orta veya henüz yüksek şiddette yetişebilen egzersizler yapılmasını öneriyor.

SPOR YAPMANIN FAYDALARI

Bilimsel tetkikat yayınlayan Frontiers in Psychiatry raporuna göre sistemli idman yapmanın çöküntü ve anksiyeteyi hafiflettiği ve muhakeme sağlığına iyi geldiği dahi malûm. Egzersiz yapmanın kan ve oksijenin beynimize taşınmasını kolaylaştırır, sonunda yaş ilerledikçe dahi keskin tek zihne sahip olmamızı sağlar. Size henüz iyi tek uyku düzeni sağlar, yerde bile henüz sağlıklı tek bedene ulaşmak için önemli tek adımdır. Zamanla kilo vermenize veya kilonuzu korumanıza yardımcı olur, kemikleriniz ve kaslarınızı güçlendirir. Güçlenen bedeninizle beraberce yaşam kaliteniz dahi faiz ve özgüveninizin artmasına bile yardımcı olur.

BUNLARA DİKKAT!

Spor sırasında yanınıza su ve havlu almayı unutmayın. Ayrıca spor yaparken sevdiğiniz şarkıları uymak dahi muhakeme sağlığınıza ve spor motivasyonunuza iyi gelecektir. Genel olarak sadece spor yapmanın yanı sıra sağlıklı tek yaşam tarzını belirlemeyi, sağlıklı gıdalar tüketmeye ve iyi dinlenmeye özen gösterin.


Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için forumhizmeti@gmail.com adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.