Fransa Açık: Zverev, Paris’te yeniden başlatmadan önce

fator

New member
Fransa Açık
Paris’te yeniden başlatmadan önce Zverev

Alexander Zverev yine teniste bir numaralı Alman. Fotoğraf

© Martial Trezzini/KİLİT TAŞI/dpa

Ciddi ayak bileği sakatlığından bir yıl sonra, Alexander Zverev Fransa Açık’ta start alıyor. Biçim krizine rağmen, Olimpiyat şampiyonu kendine güveniyor ve eleştirmenlerle hesaplaşıyor.

Alexander Zverev, genç hayranlarının tezahüratlarından keyif aldı. Görünür bir şekilde rahatlamış olan tenis olimpiyat şampiyonu, ilk antrenman seansından sonra dakikalarca imza imzaladı ve Fransa Açık’a döndüğünde en ciddi sakatlığının olduğu yerle temas kurmaktan korkmadığını gösterdi.

Bunun yerine, Paris’te doğrudan sözlü saldırı moduna geçti, büyük bir kariyer hedefi olarak ilk Grand Slam şampiyonluğundan bahsetti ve Boris Becker ve Michael Stich gibi eleştirmenlerle hesaplaştı.

Zverev daha önce “Dışarıdaki uzmanlardan bazıları da oldukça aptalca yorumlar yapıyor. Geçen yıl daha fazla geliştirmediğim yorumlar vardı. Evet, hayır (bok değil), yedi ay çizme giydim.” geçen yılki ciddi ayak bileği sakatlığına atıfta bulunarak Salı günü ilk tur maçına çıktı. “26 yaşındayım ve hedeflerime ulaşmayı umuyorum ve uzmanların bana bir daha asla zirvede oynamayacağımı söylemesine izin vermeyeceğim. Bunu nispeten yakında kanıtlayacağım.”

Harris’e karşı Paris açılışı

Ancak şu anda, eski dünya iki numarası, son birkaç günün tutarlılığını, formunu ve ekstra klasını geliştirebileceğini bir kez daha kanıtlamak zorunda. Dünya sıralamasında 294. olan Güney Afrikalı Lloyd Harris’e karşı başlangıçta Zverev açık ara favori.

Geçen yıl Rafael Nadal’a karşı oynanan destansı yarı finalde ayak bileğindeki çoklu yırtık bağların anısı da onu yavaşlatmamalı. Yılın ikinci Grand Slam turnuvasını dört gözle bekleyen Zverev, “Bu tarih benim için zaten çok ama çok cesurdu” dedi. “Geçen yıl olduğu için, en çok dört gözle beklediğim turnuva bu.”

Ancak geçen yılın sonundaki geri dönüşünden bu yana, en iyi oyunculardan birine karşı bir galibiyet bekliyor ve alışılmadık eleştirilerle uğraşmak zorunda. Alman Wimbledon galipleri Becker ve Stich, medyayı hep birlikte daha fazla gelişme olmadığı için eleştirdiler, ABD’li efsane John McEnroe, Zverev’i “son sekiz yılın en düşük noktasında” görüyor.

En azından dışarıdan, Alman bir numara, son birkaç haftanın düşünceli tonlarından sonra artık kendinden şüphe duymuyor. Bir medya turunun sonunda “Bir noktada bir Grand Slam’de bir kupa kazanmak isterim, bu soru değil,” dedi.

Zverev’in Stade Roland Garros’taki klasik toprak korttaki rolü değişti. Zverev, turnuva favorileri gibi büyük bir podyumda dünya basınına konuşmak yerine, başlamadan önce, medya alanındaki spot ışıklarından uzakta, tropik iç mekan bitkilerinin önündeki küçük bir masada beyaz bir sandalyeye oturdu. Zverev kendi rolünü analiz ederek, “Farklı bir şekilde burada olmak güzel. Bu turnuvalarda her zaman en büyük favorilerden biri olarak görülüyorum,” dedi. “Şimdi kendimi çok ama çok iyi hissetsem bile beni öyle görmeyebilirsin.”

Djokovic, Zverev’i cesaretlendirdi

En azından rakibi Novak Djokovic, Alman rakibini her zaman tapu senedinde bulunduruyor. İki kez Paris galibi, “Büyük turnuvalarda nasıl oynanacağını biliyor, herkese her zaman zarar verebilir,” dedi.

Ancak son zamanlarda bu, en yüksek ikinci turnuva kategorisi olan Masters’ta en iyi isimlerle yapılan düellolarda işe yaramadı. Rus Daniil Medvedev’e karşı birkaç kez kazanmak yeterli değildi, İspanya’dan dünyanın bir numaralı Carlos Alcaraz’dan kum dersi alındı. Zverev, Fransa Açık’ta erken başarısız olursa, dünya sıralamasında ciddi bir düşüş riski vardır.

Artık koçluk pozisyonundaki bir değişiklik de dönüm noktasını getirmeli. Eski Fransa Açık galibi Sergi Bruguera yerine baba Alexander Zverev, antrenman sırasında talimatları veriyor. “Görüş ayrılıkları” İspanyol ile ayrışmaya yol açarken, oyunda daha fazla cesaret hedef olarak ilan edildi. Zverev, “Yoluma geri dönmek istiyorum, dünyanın zirvesine geri dönmek istiyorum” dedi. Bu Salı günü başlamalı.

dpa

#Konular