Dondurucuya asla koymamanız gereken yiyecekler

fator

New member
Dondurucuya asla koymamanız gereken yiyeceklerBuzluk en sayı ilkbahar ve kış dönemlerinde kullanılıyor. Yazın taze meyve ve sebzelerini başka mevsimlerde dahi yiyebilmek namına yoğun dondurucuya konuluyor. Ancak her gıdanın buzdolabına konulacağını düşünenler yerde konuda yanılıyor. Çünkü buzluk her gıdaya uygun şartlar vermiyor. Buzluğa konulan bazen yiyecekler toprakta yuvasına dönüşerek sizi zehirleyebiliyor, tadında değişimler meydana gelebiliyor ve erkenden bozulabiliyor.,

DONDURUCUDA SAKLANMAMASI GEREKEN YİYECEKLER YEŞİLLİKLER

Derin dondurucuda muntazır maydanoz, marul gibi yeşillikler donunda yumuşayacak ve pörsüyecek; tıpkısı zamanda tadını bile kaybedecektir. Onları uzun süre taze olarak saklamanın yolu yıkayıp duruladıktan sonra kağıt havluya sararak ya bile tek plastik poşet içinde buzdolabında tutmak. Ama illa ki buzlukta saklamak istiyorum diyorsanız onun bile tek püf noktası var. Doğrayıp sert kalıplarına koyduğunuz yeşilliklerin üzerine zeytinyağı akıtmak ve donduktan sonra açılıp kapanabilir poşetlere koyup buzlukta saklamak bile tek seçenek olabilir.


PATATES

Patates serin ve kuru yerleri sever. Dolayısıyla yoğun dondurucular hiç onlara göre tek yer olumsuzlama. Zira şarap su içeren patateslerin çalın ve eksiksiz halde yoğun dondurucuya koyduğunuzda sert kristalleri oluşacaktır. Çözmeye çalıştığınızda ise lapa gibi olduklarını fark edeceksiniz.

PEYNİR

Eğer sert tek peyniri buzlukta saklamak isterseniz ufalanacak ve un gibi olacak; yumuşak tek peyniri yoğun dondurucuda bekletirseniz nem peynirin dokusunu kristelleştirecektir. Bu açıdan hassas tek yapıya sahip olan peynirleri risk almayıp buzdolabında saklamak en açıkçası.

YUMURTA

Eğer yumurtaları kırmadan, yani kabuklarıyla beraberce yoğun dondurucuya koyarsanız içindeki sıvı sertleşip genleşecek ve kabuğu kıracaktır. Böylece hem yoğun dondurucunuz kolay kolay çıkmayacak tek yumurta kokusu ve kalıntılarıyla dolacak, hem dahi yumurtalarınız çöpe gitmiş olacak. Yapmayın. Ancak yumurtaları tek kaba kırıp üzerine biraz bile tuz eklerseniz onları yoğun dondurucuda uzun süre taptaze saklayabilirsiniz. Bunu bile not etmeden geçmeyelim.

SOSLAR

Salata sosları ve çeşnileri, mesela mayonez gibi sosları buzdolabında saklamak henüz mantıklı. Örneğin mayonez gibi sosları dondurduğunuz zaman içindeki malzemeler birbirinden ayrılacaktır. Mayonez içindeki yumurtalar, yağ ve sirke ayrılarak, üzerinde sıvı tek tabaka bırakacaktır.

SU ORANI YÜKSEK SEBZELER

Bol sulu meyve ve sebzeler yoğun dondurucuda bankiz kaplanacak ve tam anlamıyla çözülemeyecektir. Buzluktan çıktıktan sonra eski taze hallerine dönmeleri neredeyse imkansıza yakın. Kısacası örneğin yumuşak ve pörsümüş salatalıklar istemiyorsanız onları her zamanki gibi buzdolabında saklamaya sürme etmelisiniz.

BAHARATLAR

Çoğu karanfil ve çeşniler, oda sıcaklığında saklanmalıdır. Dondurucu baharatların raf ömrünü uzatmaz bunun yerine tatlarında yetişkin değişikliğe sebep olur. Sarımsak, patlıcangillerden ve vanilya ıstırap olur. Soğan ve kırmızı biberin lezzeti değişir. Köri ise küflü tek aromaya sahip olur. Diğer tek yandan taze baharatlar, dondurulabilir. Ancak sadece tatlandırıcı olarak kullanılırsa sağlıklı olur. Yoksa ıslak ve gevşek tek hale gelirler.

SÜT

Derin dondurucuda donan süt çözüldüğünde topak topak olur. Dolayısıyla içmek için kullanacağınız sütü yoğun dondurucuya koymak sayı bile iyi tek fikir olumsuzlama. Ancak o sütü diyelim kek yapmak için kullanacaksanız camit ve çözgülü süt tarifinizi sayı bile etkilemeyecektir. Dikkat etmeniz nokta yoğun dondurucudan çıkardığınız sütü mutlaka buzdolabında çözülmesini sağlamak. Yalnız bunun saatler alacağını bilmelisiniz, hatta mümkünse tek gün önceden sütü buzdolabı rafına indirmelisiniz.

SICAK YİYECEKLER

Sıcak yiyeceklerini buzdolabına koyarsanız buzdolabınızın soğuk hava dengesinin bozulmasına neden olursunuz, sonunda buzdolabınızda toprakta ürer.

KONSERVE YİYECEKLER

Konservenin içinde yer saha su yoğun dondurucudayken genleşir ve sonuç olarak ürünün patlamasına yol açabilir.


Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için forumhizmeti@gmail.com adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.