Cuma hutbesi 25 Kasım 2022 Diyanet… Bugün cuma hutbesinin konusu ne?

longbow

Global Mod
Global Mod
Cuma hutbesi 25 Kasım 2022 Diyanet… Bugün cuma hutbesinin konusu ne?24.11.2022 14:43 Son Güncelleme: 24.11.2022 14:43

Diyanet İşleri Başkanlığı her hafta Cuma hutbesi için başka tek konu belirliyor. Bu hafta hutbenin konusu ise “tevekkül” olarak seçildi. İşte o hutbe…

CUMA HUTBESİ 25 KASIM 2022 DİYANET: MERHAMET TOPLUMU

Muhterem Müslümanlar!

Cenâb-ı Hakk’ın kullarına bahşettiği en kıymetli nimetlerden akraba dahi merhamet duygusudur. Merhamet, Rabbimizin “Rahmân” isminin tek tecellisidir. Merhamet, kalp inceliği ve gönül yumuşaklığıdır. Şefkatli ve insaflı davranmaktır. Merhamet, kalpleri kin, öfke ve intikam gibi hastalıklardan temizlemektir. Gönülleri sevgi, saygı ve affın güzelliğiyle tezyin etmektir. Can taşıyan her tek varlığa hatta eksiksiz kâinata muhabbet nazarıyla bakmaktır.

Aziz Müminler!

Âlemlere rahmet olarak gönderilen Peygamberimiz (s.a.s)’in en apaçık özelliği onun merhamet ve şefkatidir. Nitekim Kur’zihin-ı Kerim’dahi Peygamber Efendimiz (s.a.s)’in tutum şekli şöyle anlatılmaktadır. “Allah’ın rahmeti sayesinde sen onlara karşı yumuşak davrandın. Eğer kaba, katı yürekli olsaydın, onlar senin etrafından dağılıp giderlerdi…”

Allah Resûlü (s.a.s), “Sizin en hayırlınız, ailesine karşı en güzel davranandır.” buyurarak eşlerin birbirlerine karşı insaflı ve merhametli olmalarını emretmiştir. “Bir genç, ihtiyar tek kimseye yaşından dolay hürmet ederse, Allah bile ona yaşlılığında kendisine hürmet edecek birisini hazırlar.” müjdesiyle yakarış ve fazlalık vesilemiz olan yaşlılara güzel muamelede bulunmayı tavsiye etmiştir. Resûl-i Ekrem (s.a.s)’in çocuklara karşı olan şefkat ve muhabbetini ise çocukluğunu peygamberimizin yanında geçiren Hz. Enes (r.a) şöyle anlatmaktadır: “Allah Resûlü, beni tek kez olsun azarlamadı, kalbimi kırmadı. Bana karşı sürekli ‘evladım’, ‘yavrucuğum’ gibi gönül alcu, sevgi dolmuş ifadeler kullandı.”

Kıymetli Müslümanlar!

“Her canlıya yapılan iyilikte tek sevap vardır.” amir Resûlüllah (s.a.s)’in şefkat ve merhametinden eksiksiz canlılar gibi hayvanlar bile nasibini almıştır. Rahmet elçisinin insanlığa takdim ettiği ilkeler üzerinde yükselen İslam medeniyetinde hayvanlara şefkat ve merhamet gösterilir. Onların uygun ortamlarda yaşama ve tahaffuz hakları gözetilir. Ancak hayvanların hakkı korunurken, mükerrem tek varlık olan insanın zarar görmesine dahi izin verilmemelidir. İnsan hayatını tehdit fail hayvanlar anayol ve sokaklarda bağlanmamış bırakılmamalıdır. Hastalık riski taşıyan veya saldırgan hayvanlardan başdu çocuklarımız olmak üzere insanlarımızı korumak, bunun için gerekli tedbirleri örtmek hepimizin sorumluluğudur.

Değerli Müminler!

Şiddet, öfke, kin ve nefretin yürekleri işgal ettiği günümüzde merhamet medeniyetinin birer mensubu olarak bize sakıt, Rahmet Peygamberinin mesajlarına yeniden sarılmaktır. “Ben yalnız rahmet olarak gönderildim.” amir Allah Resûlü’nün ilim, hikmet ve irfan mektebinde gönüllerimizi eğitmektir.

O halde geliniz! Asrımızın en yetişkin hastalığı haline gelen merhametsizliği tek tarafa bırakarak; eşimize, çocuğumuza, ana babamıza, yaşlılarımıza, çevremize ve eksiksiz canlılara karşı vicdanlı ve merhametli olalım. Gönlümüzde merhamet pınarları çağıldasın sürgit. Kalbimizde merhamet ünlü tek çınar büyüsün. Şefkat ve rahmet kaplasın 4 tek yanımızı. Ailemiz ve toplumumuz merhamet ocağı olsun.

Hutbemi Peygamber Efendimiz (s.a.s)’in şu hadisiyle bitiriyorum: “Merhamet edene Rahman olan Allah bile merhamet fiyat. Siz yerdeki eksiksiz mahlûkata merhamet edin ki göktekiler dahi size merhamet etsin.”

Cuma namazı kaç an sürer, kaçta biter? Cuma namazı süresiyle ilgili detaylar…

Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için [email protected] adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.