Çocuğun duygularını anlamak öfke kontrolünde etkili olabilir

fator

New member
Çocuğun duygularını anlamak öfke kontrolünde etkili olabilirUzman Klinik Psikolog Seda Aydoğdu, pedodonti öfke ve öfke kontrolünün ilişkin değerlendirmede bulundu. Aydoğdu, öfke duygulu gibi olumsuz mimik yaşamanın sayı normal tek hâl olduğunu belirterek çocuğun duygularının iyi karışık gerektiğini söyledi.

Ebeveynlerin henüz sayı mutlu olması ve sevinmesi gibi olumlu havâs yaşamasını istediğini yalnız yaşamda olumsuz beyan bile bulunduğunu kaydeden Uzman Klinik Psikolog Seda Aydoğdu, “Aileler her zaman çocuklarının henüz olumlu ve henüz pozitif mimik yaşamasını istiyor. Ebeveynler çocuklarının mutluluk, heyecan ve sevinç gibi duygularına odaklanıyor. Oysa olumsuz havâs bile olumlu havâs kadar normal ve evrensel duygulardır. Bunların bile taşınması, idare edilmesi ve kontrol edilmesi gerekmektedir.” dedi.

Çocuğu anladığınızı gösterin

Olumsuz beyan kontrolünün sayı kolay olmadığını ve üzerinde çalışılması gerektiğini ifade fail Uzman Klinik Psikolog Seda Aydoğdu, “Çocuğun henüz önce dahi yaşadığı mimik ona hatırlatmak oldukça önemlidir. Çocuğunuzun duygularını anlamanız ve çocuğunuzu anladığınızı göstermeniz sayı önemlidir zira aile önemsenmediklerini hissettiklerinde sayı henüz öfkeli olurlar.” dedi.

Öfke öncesindeki sinyaller yakalanmalı

Çocuğun öfke kontrolünün sağlanmasında ebeveyn ve ihtimam verenlere sorumluluklar düştüğünü kaydeden Seda Aydoğdu, çocuğun öfkelendiğinin hissedildiği anda uyarıcı sinyallerin yakalanmasını ve sonra ne yapılması gerektiğini ifade etti.

Uyku öncesi öfkeli olabilirler

Öfke kontrolünde rutinlerin sağlanmasının bile önemine işaret fail Uzman Klinik Psikolog Seda Aydoğdu, “Çocuklar özellikle uyku öncesi öfkeli olabilirler. Uyku öncesi oyununu bırakıp uykuya geçiş yapmak istemedikleri için öfkelenebiliyorlar. Bu merkezde tapduk öncesinde bilgilendirmek, örneğin saati göstererek ‘15-20 an sonra uyuyacağız. Uykun geldiği için yatacağız’ şeklinde bilgilendirme yapmak çocuğun o duygusunu henüz önceden yaşamasına ve sakinleşmesini sağlayacaktır.” niteleyerek konuştu.

Kontrol altına alınmayan öfkenin sonuçlarına bile değinen Uzman Klinik Psikolog Seda Aydoğdu, “Mutluluğun vücut dili olarak hariç vurulması gibi, öfkenin dahi bedende hariç vurum şekli vardır. Buna, kaşları çatmaktan kapıları çarpmaya kadar sayı örnek verebiliriz. Öfkeyi kontrol altına alamadığımız takdirde, kişi akademik hayatında problemler yaşayabilir, omuzdaşlık ilişkilerinde, karı ilişkilerinde, kendisiyle olan ilişkisinde dahi zorlanmalar yaşayabilir.” uyarısında bulundu.

Baş edilemediğinde uzman desteği alınmalı

Öfkenin en temelde, kişinin kendi duygularını tanıyamaması, duygularını uygun tek şekilde ifade edememesi ve yerde duygularını kontrol edememesiyle ilgili tek problem olduğunu kaydeden Uzman Klinik Psikolog Seda Aydoğdu, “Erken dönemde bunun önünü örtmek sayı önemlidir. Aile olarak göz edemediğiniz durumlarda mutlaka tek uzmandan yardım istemelisiniz.” dedi.Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için forumhizmeti@gmail.com adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.