Bilim insanları gece geç saatlere kadar uyanık kalanları uyardı: Kalp ve şekere dikkat

fator

New member
Bilim insanları gece geç saatlere kadar uyanık kalanları uyardı: Kalp ve şekere dikkatBilim insanları, erken yatan insanların bünyelerinin tek enerji kaynağı olarak yağı henüz fazla kullandığını ve genellikle henüz geç uyuyanlara göre gün içinde henüz etkin olduklarını belirtiyor.

Çalışmada yer saha Prof Steven Malin ve ekibi; 51 obez orta yaşlı yetişkini, uyku ve neşelilik alışkanlıklarına ilişkin tek ankete verdikleri yanıtlara tâbi olarak erken uyuyanlar ve gece kuşları olarak ayırdı. Gönüllülerin tek hafta süresince neşelilik modellerini izlendi ve vücutları dinlenirken veya tek koşu bandında idman yaparken test edildi.

SİRKADİYEN RİTİMLERE DİKKAT ÇEKTİ

Araştırma ekibi, gece erken yatan kişilerin insülin hormonunun kan seviyelerine nasıl henüz hassas olduğunu ve hem istirahat hem dahi idman sırasında gece geç yatan kişilere göre henüz fazla yağ yaktıklarını gözlemledi. Gece kuşları insüline henüz rengi hassas oldukları gibi vücutları tek enerji kaynağı olarak yağ yerine karbonhidratları tercih ediyordu.


Malin, iki grupta metabolizma farklılıklarının neden görüldüğünün net olmadığını söyledi, yalnız insanların vücut saatlerini yöneten sirkadiyen ritimlerde tek uyumsuzluk olabileceği ihtimali üzerinde durduğunu belirtiyor:

“Eğer tek kişi gece kuşu ise, geç yatmayı tercih edebilir, yalnız yine dahi işe gitmek veya evlât aramak için erken kalkmak zorunda kalıyorsa, yerde onu vücut saatiyle uyumsuz olmaya zorlayabilir.”

Çalışma vardiyalı emek sisteminin sağlığa zararlarını bile yeniden gündeme getiriyor. Malin, “Doğayla uyumsuz tek zamanlama düzenini teşvik edersek, sağlık riskleri artabilir” dedi.


Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için forumhizmeti@gmail.com adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.