Bakırcılık sanatına ilgi duydu, Erzincan’ın tek kadın bakır ustası oldu

longbow

Global Mod
Global Mod
Bakırcılık sanatına ilgi duydu, Erzincan’ın tek kadın bakır ustası oldu02.12.2022 12:50
Haber Kaynağı: İHA

Erzincan’bile yaşayan evli ve iki evlât annesi Meryem Yıldız, bakırcılık sanatına tanık ilgiden dolay Erzincan Belediyesi Meslek Edindirme ve Eğitim Kurslarında (ERMEK) bakırcılık kursuna başvurdu. 6 yıl süresince azim ve zorluklardan yılmayan Yıldız, hocalarından aldığı eğitimle bakır işlemeciliğini öğrendi. Geçirdiği zorlu süreçte hocalarının bile yardımı ile ilgi tanık bakır işlemeciliği sanatında Erzincan’ın tek kadın bakır işleme ustası olan Meryem Yıldız, şimdilerde bakır işlemeciliğini öğrendiği kursta öğrencilerine kurs veriyor.

“Sabır isteyen emek isteyen tek süreç”

Bakır işlemeciliğinin zor tek süreç olduğunu ifade fail Meryem Yıldız, “Bakırcılık Erzincan’bile geçmiş tek kültüre sahip. Bende bakırcılık sanatına ilgi duyduğum için 6 yıl önce kursa başvurdum. Başvurum kabul edildi. Erzincan’ın en iyi ustalarından Mehmet Ali Bağdaş hocamızın yanında çalışmaya bile başladım. Bu süreç benim için gerçekten zor tek süreçti. Daha sonra 6 yıl içerisinde eksiksiz ayrıntıları öğrenerek kurs vermeye başladım. Öğrencilerimize kurs veriyorum. Tabi ki yerde süreç zor tek süreç. Sabır isteyen emek isteyen tek süreç ama kul kendimi yetiştirdiğime inanıyorum. Diyebilirim ki Erzincan’bile tek bakır işlemecisi kadın ustası benim. Kursta güzel vakitler geçiriyoruz. Yeni arkadaşlarla tanışıyoruz” niteleyerek konuştu.

Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için [email protected] adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.