Aşı ile önlenebilen tek kanser türü: Rahim ağzı kanseri

fator

New member
Aşı ile önlenebilen tek kanser türü: Rahim ağzı kanseriRahim ağzı kanserinin dahi yerde hastalıklardan akraba olduğunu ve HPV aşısı ile rahim ağzı kanserinden korunmanın mümkün olduğunu tamlayan Kadın Hastalıkları, Doğum ve Jinekolojik Onkoloji Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Murat Dede, “Kadınlarda meme kanserinden sonra, gelişmemiş ülkelerde en sık görülen ikinci kanser türü olan rahim ağzı kanseri her yıl yaklaşık 250 1000 kadının hayatını kaybetmesine sebep oluyor. Düzenli jinekolojik muayene ile kanser oluşmadan kanser öncüsü aşamasında yakalamak mümkün” açıklamasında bulundu.

Rahim ağzı kanseri ile aracısız ilişkisi olan HPV’nin yaşamı tehdit fail pek sayı hastalığın sorumlularından akraba olduğunu bile dile getiren Anadolu Sağlık Merkezi Kadın Hastalıkları, Doğum ve Jinekolojik Onkoloji Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Murat Dede, “Canlılığını sürdürebilmek için başka virüslerde dahi olduğu gibi insan epitel hücrelerini enfekte fail HPV, çoğalabilmek için yine epitel hücre yaşam döngüsü mekanizmasını kullanıyor. İnsan vücudu ile temas ettikten kısa tek süre sonra epitel dokulara yerleşiyor. Bu dokular üzerinde enfeksiyon ve sonrasında siğil şeklinde lezyonlara neden olabiliyor. Sıklıkla genital bölgedeki epitel hücrelerini etkiliyor. Yapılan icraat doğrultusunda çevre üzerinde yaklaşık 700 milyon kişinin yerde virüsle enfekte olduğu ifade ediliyor” şeklinde konuştu.


HPV uzun yıllar alamet vermeyebilir

Günümüzde HPV enfeksiyonu için etkinliği kanıtlanmış tek tedavi seçeneğinin olmadığını, yerde nedenle bulaş sonrası ortaya kaynak ciddi hastalıkları yönetmek için virüsün gerçek şekilde tanınması ve hastalığa üzerine belirtilerin erken dönemde fark edilmesinin önemini vurgulayan Kadın Hastalıkları ve Doğum ve Jinekolojik Onkoloji Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Murat Dede, “HPV’yi az riskli ve yüksek riskli olmak üzere iki farklı şekilde sınıflandırmak mümkün. Genital bölgede ortaya kaynak siğillerin yetişkin çoğunluğundan HPV 6 ve HPV 11 olarak adlandırılan az riskli virüs tipleri sorumlu. Bu sınıftaki virüsler kişide rahim ağzı kanserine yol açmıyor yalnız espaslı olarak genital nesiç enfeksiyonuna, siğillere ve sayı nadiren dahi serviks kanserine yol açabiliyor. HPV 16, HPV 18, HPV 31, HPV 33, HPV 35, HPV 45, HPV 52 ve HPV 58 gibi sayı abaşo tip ise yüksek riskli virüsler olarak tanımlanıyor. Bu virüs genital (vulva, vajen, rahim ağzı), enfeksiyon, kanser ve kanser öncesi lezyonlara yol açabiliyor” dedi.

Dış genital organlarda gözle görülmeyen ve nitelik lezyonlara neden olmayan yüksek riskli virüs tiplerinin uzun yıllar hiçbir icat vermeden seyredebildiğini hatırlatan Prof. Dr. Murat Dede, “Bir kadında HPV’nin vücuda girişinden kanser olmasına kadar geçen süre 20-30 yıldır. Bu nedenle kanser oluşmadan kanser öncüsü aşamasında yakalamak mümkün. İşte yerde hâl rahim ağzı kanserinin teşhisini yetişkin oranda geciktirdiği için muayyen yaş gruplarına yönelik sistemli jinekolojik muayene ve uygun sıklıkta göz planlaması rahim ağzı kanserinden korunmak için son basamak önemli” açıklamasında bulundu.

HPV aşısı önemli

HPV aşısının virüs içermediğini, özellikle mukoza salgılarında koruyucu hücre sayısını artırdığını ve virüsün yerde mukoza dokularından içeri girmesini engellediğini söyleyen Prof. Dr. Murat Dede, “Bu şekilde immünolojik tek koruma sağlar ve kişide uzun süreli muafiyet geliştirir. Dolayısıyla HPV aşısı sayesinde rahim ağzı kanseri, kanser öncüsü hastalığı ve genital siğil göz ile önlenebilir. Aşı ile önlenebilen tek kanser türü rahim ağzı kanseridir” dedi.

Düzenli muayene şart

Bağışıklık sistemi eksiksiz olarak benzinli kişilerde HPV ailesinde yer saha pek sayı virüs tipinin herhangi tek sağlık sorununa yol açmadığını ve muafiyet sisteminin müdahalesiyle yaklaşık 1-2 yıl içinde vücuttan uzaklaştırıldığını vurgulayan Kadın Hastalıkları ve Doğum ve Jinekolojik Onkoloji Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Murat Dede “Ancak bazen virüs abaşo tipleri genital siğillere, kanser öncüsü toplantı lezyonlarına ve serviks, penis, makat, orofarenks, vulva ve vajina gibi dokularda kanserlere yol açabiliyor. HPV etkin kişilerde ortaya kaynak araz kişinin muafiyet durumuna göre tadil gösteriyor. Yüksek riskli HPV ile temas sonucunda gelişen rahim ağzı kanseri dahi mukaddime evresinde herhangi tek bulguya neden olmuyor yalnız hastalığın klinik evresinde sıklıkla ağrısız vajinal kanama, ilişki sonrası kanama, tane dışı kanama ve et suyuna müşebbeh vajinal akım görülüyor. Anormal vajinal kanamalar ve enfeksiyona tâbi ortaya kaynak akıntılar henüz sayı genital hastalığın belirtisi olacağı için hekim kontrolü ile ayrıntılı muayene önemli” açıklamasında bulundu.

Cinsel temas ile bulaşıyor

HPV’nin yalnızca kadının rahim ve vajinal nesiç epiteline olumsuzlama; her iki cinsiyete ilgili genital organların ve hatta makat ve mesaneye ilgili dokuların epitel hücrelerine yerleşerek buralarda nema lezyonlara yol açabildiğini söyleyen Prof. Dr. Murat Dede, “HPV kişiden kişiye yetişkin oranda vajinal ve anal ilişki sırasında bulaşırken, oral ilişkiyle ya bile sadece cinsel temas ile bulaşması bile mümkün. Cinsel yönden etkin olan her yetişkin fert hayatının tek noktasında HPV ile enfekte oluyor ve genellikle belirtisiz seyreden yerde enfeksiyonu fark edemeyip partnerine bulaştırıyor. İlk cinsel birliktelikten itibaren yalnızca tek partnerle ilişki yaşayan tek kadının 3 yıl sonunda HPV ile enfekte olma riski yaklaşık yüzde 46. Genital siğillere yol fatih virüsler ise başka virüs tiplerine oranla henüz bulaşan. HPV ile enfekte olup genital siğil tedavisi algan tek kişi, toplantı yüzeyinde hiç siğil görünmese beraberce virüsü başkalarına bulaştırabilmekte. Dolayısıyla HPV’nin cinsel yolla nasıl veya ne zaman bulaştığını saptamak son basamak zor. Bu nedenle eşlerden birinin HPV tanısı alması cinsel yönden sadakatsizlik göstergesi olarak değerlendirilmemeli” hatırlatmasında bulundu. 9-14 yaş arası hem erkek hem dahi kız çocuklarının aşılanması gerektiğini tamlayan Prof. Dr. Murat Dede, HPV aşısının ayakçak beyin, farkındalığın artırılması ve göz şemalarına karışma edilmesinin önemini vurguladı.
Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için forumhizmeti@gmail.com adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.